Milyen szankciók? Amerikai és uniós cégek több milliárd dollárt fizettek Oroszországnak
Sok vállalat a háború kitörése után is maradt Moszkvában, az ország legnagyobb külföldi adózói mind USA-érdekeltségek.
Decemberben csökkent a gazdasági bizonytalanság a Makronóm Intézet EPU indexe alapján.
A Makronóm Intézet EPU indexe kedvezően alakult, jelezve, hogy a decemberi gazdasági bizonytalanság kisebb mértékű volt Magyarországon, mint az azt megelőző két hónapban. A hazai gazdasággal kapcsolatos bizonytalanságokat fokozta a központi költségvetés hiányának tavalyi alakulása, azonban a decemberi pénzforgalmi egyenleg a vártnál kedvezőbben alakult. A bizonytalanságokat tovább növelte a 2025. évi központi költségvetéssel kapcsolatos diskurzus, különösképpen az állami kamatkifizetésekkel kapcsolatos várakozások.
1. ábra – A hazai EPU index alakulása
Az üzleti hangulat értékei jellemzően minden vizsgált országban a hosszú távú átlag alatt helyezkednek el
Tavaly decemberben a Business Confidence Index (BCI) alakulása vegyes képet mutatott a vizsgált régiókban. Az Egyesült Államokban 49,3 pontra emelkedett a novemberi 48,4-ről, jelezve a vállalkozások enyhén javuló bizalmát. Fontos azonban, hogy az index értéke még mindig a hosszú távú átlag alatt mozog. Az eurózónában a mutató –0,91 pontra csökkent a korábbi –0,78-ról, ami a gazdasági kilátásokkal kapcsolatos fokozódó bizonytalanságot tükrözi. Kínában a BCI 50,1 pontra mérséklődött az előző havi 50,3-ról, jelezve a vállalati bizalom enyhe csökkenését. Németországban a mutató 84,7 pontra esett a novemberi 85,6-ról, ami a cégek növekvő pesszimizmusára utal a geopolitikai bizonytalanságok és az ipari szektor gyengesége miatt. A ZEW indikátor szerint a német gazdaság aktuális megítélése tovább romlott: –93,1 pontra csökkent a korábbi –91,4-ről.
2. ábra – A Makronóm Intézet bizalmi hőtérképe (eltérés a hosszú távú átlagtól)
A decemberi beszerzésimenedzser-indexek alapján az európai feldolgozóipar továbbra is zsugorodóban van, míg hazánkban ismét stagnált a mutató
Tavaly decemberben az euróövezet gazdasági teljesítményének csökkenése lassult. Az S&P Global Market Intelligence és a Hamburg Commercial Bank AG közös beszerzésimenedzser-indexének (BMI) előzetes adatai szerint a kompozit BMI 49,5 pontra emelkedett a novemberi 48,3-ról. A feldolgozóipari BMI a novemberi 45,2 pontról decemberben változatlanul 45,2 ponton maradt, elmaradva az elemzők által várt 45,3-tól. Az index szezonálisan kiigazított értéke Magyarországon 50,6 pont volt, ami enyhe, 0,2 pontos növekedés a novemberi 50,3-hoz képest.
3. ábra – A beszerzésimenedzser-index alakulása (2020. január–2024. december)
A Sentix adatai alapján az USA-ban romlott, míg a többi vizsgált régióban stagnált az üzleti hangulat
A 2025-ös év úgy kezdődött az eurózónában, ahogy a 2024-es év véget ért. Az összesített index továbbra is –17,7 ponton állt, ami a legalacsonyabb érték 2023 novembere óta. Az aktuális helyzet megítélése ismét jelentősen romlott, és elérte a legrosszabb értéket 2022 októbere óta. Az USA-ban sokan remélik, hogy a 47. elnök hivatali ideje jelentős gazdasági fellendülést hoz. Ennek megfelelően decemberben nőttek a gazdasági várakozások, és az általános bizalom is megmaradt, bár kissé csökkent. Az Egyesült Államokkal és az eurózónával szemben Kelet-Európa értéke enyhe növekedést produkált, ám ez még mindig a stagnáláshoz közeli állapotot jelzi.
4. ábra – A Sentix gazdasági index alakulása (2020. január–2025. január)
5. ábra – A Sentix gazdasági index alapján a gazdasági rezsimek országonként és régiónként (2025. január)
Az Ifo index alapján a gazdasági teljesítmény megítélése mérsékelten javult a német építőiparban, míg más szektorokban tovább romlott
A legfrissebb, 2024. decemberi adatok szerint az ifo üzleti hangulatindex 84,7 pontra mérséklődött a novemberi 85,6-ról, ami 2020 májusa óta a legalacsonyabb érték. Ez a csökkenés elsősorban a vállalatok pesszimistább várakozásainak tulajdonítható, míg az aktuális üzleti helyzet megítélése a szolgáltató szektorban és az építőiparban javult. Az ifo Intézet elnöke, Clemens Fuest szerint a német gazdaság gyengesége krónikussá vált. Az ipari szektorban az index jelentősen visszaesett, a vállalatok kevésbé voltak elégedettek a jelenlegi üzleti helyzetükkel, és várakozásaik is borúlátóbbá váltak.
6. ábra – Az ifo index alakulása gazdasági szektoronként (2019. január–2024. december)
A globális ellátási láncokra nehezedő nyomás immár harmadik hónapja növekszik, de továbbra is a hosszú távú átlag alatt helyezkedik el
A Global Supply Chain Pressure Index (GSCPI) 2024 decemberében –0,22 pontra emelkedett a novemberi –0,32-ről, jelezve, hogy a globális ellátási láncok nyomása enyhén növekedett ebben az időszakban.
7. ábra – Global Supply Chain Pressure Index (GSCPI) (2019. január–2024. december)
Kapcsolódó:
Címlapfotó: Pexels
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.